Najnovšie zrekonštruovaný most na Slovensku spájajúci Slovensko s Maďarskom. Zrekonštruovaný bol po päťdesiatich siedmich rokoch, čo nebola dobrá vizitka dvoch susedných spriatelených štátov.
Most Márie Valérie dlhý 509 metrov, spájajúci Štúrovo s maďarským Ostrihomom, bol vybudovaný v roku 1895. Ustupujúce nemecké vojská ho 6.12.1944 vyhodili do vzduchu. Za obdobie socializmu nedošlo medzi susednými štátmi k dohode most zrekonštruovať. Medzi mestami premávala kompa, ktorá prevážala autá i ľudí.
Až 11. októbra 2001 na základe dohody vlád Maďarska a Slovenska bol zrekonštruovaný a daný do prevádzky, čo sa stretlo s mimoriadnym ohlasom obyvateľov nielen oboch miest, ale aj Európskej únie
Višegrad bývalé kráľovské mesto je sídlom Višegradskej skupiny (V4) – je aliancia štyroch štátov: Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska. Historicky je Vyšegradská skupina inšpirovaná stretnutím českého, poľského a uhorského kráľa vo Vyšehrade v roku 1335. Moderné obdobie V4 sa datuje od 15.02.1991. Jedinou organizáciou tejto skupiny je Medzinárodný višegradský fond so sídlom v Bratislave, založení v roku 1999. Višegrad dnes pripomína spiace mestečko, ktoré profituje z turizmu. Nad mestom sa týči hrad, ktorý je hlavným dedičstvom domácich obyvateľov. V hrade sa nachádza sála s voskovými figurínami, ktoré zobrazujú stretnutie kráľov. Okrem spomínaného sálu môžete shliadnúť stredoveké mučiace nástroje, ukážku miestnej flóry a fauny. Hrad ma dlhé opevnenie a jeho súčasťou bola Šalamunská vež – jedna z najstarších a najzachovalejších románskych veží v strednej Európe. Od hradu je nádherný výhlad na okolňajšiu panorámu. Čas si môžete spríjemniť prechádzkami v lese alebo oddychom na výhliadke. 500 metrov od hradu sa nachádzajú adrenalín zdvíhajúce strediská – Fun Extrem Cnopy a najväčšia letná bobová dráha v krajine, s celoročnou prevádzkou. Stratenú energiu si môžete doplniť vo whellnes centre Thermal. Doprava zo Štúrovo trvá s autom 30min. Z Ostrihomskej autobusovej stanice je odchod autobusov každých 30 minút.
Najznámejšou pamiatkou Ostrihomu je svetoznáma bazilika. Bazilika je 118 m dlhá a 40 m široká, vnútorná výška kupoly je 71,6 m. Jej príčelie zdobí osem 22 m vysokých stĺpov korintského štýlu. Terajšia bazilika tvoriaca dominantu mesta sa na podnet slovenského arcibiskupa Alexandra Rudnaya začala stavať v roku 1822. Slávnostne bola vysvätená 31. augusta 1856 a úplne dokončená v roku 1869. Bola postavená podľa vzoru Baziliky sv. Petra v Ríme na mieste bývalého katedrálneho kostola, ktorý bol spustošený roku 1543.
Dôležitou súčasťou komplexu sú dve bočné kaplnky – Kaplnka sv. Štefana a Bakóczová kaplnka, ktorá pôvodne súvisela so starým kostolom z 11. storočia. Kaplnku postavili v rokoch 1506 až 1511. Na poschodí baziliky sa nachádza arcibiskupská klenotnica, v ktorej je zbierka stredovekých i novších sakrálnych predmetov, medzi ktorými sa nachádza aj renesančná Kalvária kráľa Mateja. V krypte postavenej v staroegyptskom štýle pod hlavnou loďou sú pochovaní ostrihomskí arcibiskupi.
Vedľa baziliky sa vchádza do hradného komplexu. Archeológovia v ňom odokryli časť stredovekého kráľovského hradu, ktorý zničili Turci v roku 1543. Najcennejšou časťou hradného komplexu je románska Kráľovská kaplnka s ružičkovým oknom nad vchodom. Jej klenba patrí medzi najstaršie diela v strednej Európe. V obnovenom paláci umiestnili Hradné múzeum s exponátmi pripomínajúcimi históriu mesta a jeho okolia v čase tureckých bojov.